KARAKOYUNLU
 

Menü

Anket

Türkiye,Ermenistan ile sınır olan Alican Sınır kapısını açsınmı açmasınmı
Hiç Bir Durumda Açılmasın. (%73,2)
Açılsın (%14,9)
Şartlarımız kabul edildikten sonra açılsın (%11,7)

Toplam Oy: 587

Tüm Anketler

Takvim

« Mayıs - 2024

»

PT SL ÇŞ CM CT PZ
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

İstatistikler

 Toplam Hit: 7319853
 Sitede Aktif: 2
 Ip: 172.70.174.76
 Browser: Default - 0.0
 Toplam Kategori: 19
 Toplam Blog: 275
 Toplam Yorum: 121
 Toplam Resim: 0
 Toplam Mesaj: 122

Etiket Bulutu

CANKAT

 

    Tavsiye Et İndir (.doc) Okunma: 3292
20 YANVAR İSTANBUL'DA ANILDI


Azerbaycanlılar 20 Yanvar'ı andı

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği 20 yanvar olaylarını andı. Dernek merkezinde yapılan toplantıya Azerbaycan konsolosluk temsilcileri, müsteşar ve sivil toplum temsilcileri katıldı



İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği 20 yanvar olaylarını andı. Dernek merkezinde yapılan toplantıya katılım yoğun oldu. 20 ocakta ölen kahramanların manevi huzurunda saygı duruşunun ardından Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşları okundu.

Ermenilere soykırım yapıldı diyen ülkelerin, 20 ocak 1990 da yapılan katliama bakmaları istendi. Dernek başkanı Sefer Karakoyunlu yaptığı açılış konuşmasında, 20 ocak olaylarının tarihe kara bir leke olarak kazındığını belirterek: “ Baltık ülkelerine bir gecede tanınan bağımsızlık, ne yazık ki Azerbaycan için bir kabus oldu.

Glastnos adlı yapılanma, Azatlık Meydanı’nda yüzlerce Türk’ün ölümü ile devam etti. O gün orada şehit olanlar bağımsız Azerbaycan Devleti’nin kurulmasında öncü rolü oynadılar” dedi.

Azerbaycan diaspora bakanlığı baş müsteşarı Neriman Gurbanov yaptığı konuşmada, Rusların, Azerbaycan’ı kaybetmemek için Kızıl Ordu’nun 62 bin personelini Azerbaycan’a getirdiğini belirterek: “ O zamana kadar Rusların bize saldırabileceğine kimse inanmazdı. O gece ilk olarak Azerbaycan Televizyonu hedef alındı. Böylece hiç kimsenin gelişen olaylardan haberi olmadı. Sonra hareket eden her şeye ateş açıldı. 137 kişi öldü, yüzlerce yaralıyı hastanelere taşımaya çalışan ambülanslara ateş açıldı. Bu katliamı pencerelerinden izleyen civardaki evlere bile ateş açıldı.

O gün orada şehit olanlar bağımsız Azerbaycan fikrinin güçlenmesine katkıda bulundular. Huzurlarınızda onlara teşekkür ediyorum.

Bu toplantıya katılmak için Bakü’den geldim. Bir iki gündür İstanbul’dayım. Televizyonlarda Hırant için Ermeni olanları gördüm, çok üzüldüm. Beni buraya getiren taksi şoförüne 20 Yanvar olaylarını sordum, “ O da ne?” diye , sordu. 20 Yanvar olaylarını bilmiyordu. İstanbul’da 4-5 tane dernek var. Bu kadar derneğe gerek var mı? Bilmiyorum. Bu dernekler Türk Halkını aydınlatmak için çalışmalılar. Burada biz bize yapılan sohbetler yerine, dışarı çıkıp, kendimiz anlatmalıyız” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Adil Allahverdiyev yaptığı konuşmada, Nuri Paşa’nın peşinden giderek 1918 yılında bağımsızlığı ilan eden Azerbaycan halkının, 20 ocak 1990 da Azatlık Meydanı’nda tankların altında kalma pahasına bağımsızlığı yeniden ilan ettiğini söyledi.

20 Ocak 1990 tarihinde Azatlık Meydanı katliamının canlı şahidi gazeteci Kebuter Hakverdi: “O gece Azatlık Meydanı’nın Musabey denilen tarafındaydım. Rus tankları ateş açınca herkes bir tarafa kaçıştı. Ben, Rusların bizi korkutmak için ateş açtığını düşünüyordum. Sabah olunca radyodan duyduğum kan anonsu üzerine kan vermeye gittim. Olayın vehametini orada anladım. Yıllardır bize dost gibi görünen Ruslar yüzlerce kişiyi öldürmüştü” dedi.

Iğdırlılar Derneği başkanı Emirali Karaali de bir tarihçi olmadığı için bir açıklama yapmayacağını belirterek, yaşanan gelişmelerden ders alınmasını istedi.

Necati Okut, Bayram Çınkıl ve Tuna Güvenç’te bir konuşma yaptılar. Necati Okut, Hırant olayına gösterilen ilginin, 20 Ocak olaylarına gösterilmediği için üzüldüğünü, Tuna Güvenç’te Türk Dünyası’nın en büyük soykırıma uğradığını belirtti. Türklerin başına gelenlerin sebebi, sahip olduğu yeraltı ver yer üstü kaynakları olduğunu söyleyerek, yumuşak derisinden kalpak yapmak için ana karnındayken çıkarılıp derisi yüzülen “Karagül Derili Kuzuyu” örnek gösterdi.

Toplantı dernek merkezinde verilen ikramla sona erdi.

  # Yorum Yaz #

İsim :

Yorum :
(Max. 400 Karakter)

 

 
Cankat.Net